شرایط نمونه گیری جهت آزمایشهای تیروئیدی :

نیازی به ناشتا بودن ندارد ولی بدلیل تاثیر کدورت ناشی از خوردن چربی ها بر نتایج آزمایش، حداقل ۳-۴  ساعت قبل از آزمایش، غذا میل نفرمائید.

آزمایش TSH

یکی از روشهای بررسی عملکرد تیروئید، اندازه گیری سطح TSH در نمونه خون است. سطح بالای TSHنشانگر کم کاری تیرویید است، سطح پایین TSHنشان می دهد فرد تیروئید پرکاری دارد که مقدار زیادی هورمون تیروئید ترشح می کند.

گاهی اوقات پایین بودن سطح TSH نشان دهنده مشکلی در غده هیپوفیز است که مانع تولید TSH کافی برای تحریک تیروئید می شود در بیشتر افراد سالم سطح نرمال TSH نشان دهنده عملکرد طبیعی غده تیروئید است.

آزمایش T4

آزمایش T4 سطح خون را از نظر ترشح هورمون T4 یا همان تیروکسین اندازه گیری می کند. این هورمون توسط غده تیروئید تولید شده و کمک می کند تا سوخت و ساز بدن کنترل شده و رشد در بدن اتفاق بیافتد.

آزمایش Free  T4

قسمت عمده T4 در خون متصل به پروتئين ها بوده و  تنها در حدود ۰٫۰۳ درصد آن به شكل آزاد مي باشد(Free T4)، و در واقع همين شكل آزاد است كه داراي فعاليت بيولوژيك بوده و روي سلولهاي هدف مؤثر است.

آزمایش T3

تعیین غلظت T3 در شناسائی موارد پرکاری تیروئید با غلظت T4 طبیعی و T3 افزایش یافته اهمیت دارد. یکی دیگر از کاربردهای بالینی T3 در بیماران با عملکرد طبیعی غده تیروئید است که تنها با غلظت طبیعی T3 قابل تایید است اگر چه غلظت T4 پایین باشد.

آنتي بادي تيروگلوبولين   (TPO)

اين تست برای کمک به تشخیص و پايش بیماری های اتوایمیون تیروئید و برای تشخیص آنها از اشكال دیگر تیروئیدیت  و تصمیمات درمانی توسط پزشک معالج درخواست می شود.

آزمایش Beta-HCG 

اين تست برای تأیید و پايش دوران بارداری، یا برای کمک به تشخیص و پايش بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومورهای سلول زایا است. به طور روتين برای تأیید بارداری استفاده می شود. این هورمون را می توان یک هفته بعد از دوره قاعدگی از دست رفته، مدت زمانی که تخمک بارور شده در رحم زن کاشته مي شود، شناسايي كرد.

آزمایش فریتین (FERRITIN)

شرایط نمونه گیری :

نیازی به ناشتا بودن ندارد ولی بدلیل تاثیر کدورت ناشی از خوردن چربی ها بر نتایج آزمایش، حداقل ۳-۴  ساعت قبل از آزمایش، غذا میل نفرمائید.

ميزان فريتين موجود در خون، ميزان آهن ذخيره بدن را نشان مي دهد.همچنین فریتین می تواند یک پروتئین فاز حاد باشد که در مواردی که التهاب حادی در بدن وجود دارد هم بالا می رود.  

 

علت انجام آزمايش اندازه گيري فريتين​ چيست؟ 

آزمايش سنجش سطح فريتين خون به دلايل زير انجام مي شود:
•بررسي علل کم خوني. خصوصا کم خوني فقر آهن.
•بررسي وجود التهاب.
•بررسي افزايش بيش از حد آهن ( هموکروماتوز )
•بررسي روند درماني کمبود و يا افزايش آهن در بدن.